Ağrı Belediyesi, çöp atıklarını enerjiye dönüştürecek

Ağrı Belediyesi, çöp atıklarını enerjiye dönüştürecek

Dergi: 1508       Kategori: İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 15/10/2020      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Ağrı Belediyesi, çöp atıklarını enerjiye dönüştürecek


Ağrı Belediyesi, yapımında sona gelinen tesis ile çöp atıklarını enerjiye dönüştürecek.

Ağrı Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 10 bin 400 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak projede belediye pay sahibi olarak kazanç sağlayacak.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, yapımı tamamlanmak üzere olan projeyi yürüten yüklenici firma yetkilileri ile görüşme gerçekleştirerek tesis hakkında bilgi aldı. Sayan, yıllardır Küpkıran ve 100. Yıl mahallelerinde büyük sorun teşkil eden çöp alanında yapılacak tesis ile bu sorununda bertaraf edileceğini söyledi. Aşağı Küpkıran Mevkii Katı Atık Depolama Alanı’nda hayata geçecek birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisinde;  10 bin 400 Hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak ve 9.1 GWH Çevreye duyarlı hibrit sürdürülebilir üretim yapılacak.
Kurulacak katı atık ayrıştırma tesisi ile geri dönüşüm ürünleri ekonomiye kazandırılacak. Yapılacak tesisin proje teknolojisi, katı atık tesisinde depolanan evsel atıkların oksijensiz ortamda çürümesi sonucu çıkan çöp gazının boru hatları vasıtasıyla toplanması ve gaz motorlarında kullanılması sonucu elektrik üretimini içeriyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Savcı Sayan, “Belediyemizin çöp alanında daha önce anlaştığımız firma 20 milyona yakın bir yatırım yaptı. Dolayısıyla ay sonunda elektrik üretimine başlayacak. Belediye’ye de önemli bir pay veriyor. 10 bin hanenin elektriğini biz belediyeye verilen pay olarak hesaplıyoruz. Firmamız çok güzel bir yatırım yapmış, ilimize, belediyemize ve Ağrı’ya hayırlı uğurlu olsun. Ağrı Doğunun Parlayan Yıldızı olacak.” diye konuştu.Ağrı Belediyesi,  çöp atıklarını enerjiye dönüştürecek


kordsa

chryso

Topkapı
maden

road2tunnel

transcity
pfifner

Rail

waterloss

solarex