Çamsan , Ordu’da yeni MDF3 üretim tesisi yatırımında çatılarına güneş panelleri Kurdu

Çamsan , Ordu’da yeni MDF3 üretim tesisi yatırımında çatılarına güneş panelleri Kurdu

Dergi: 1527       Kategori: İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 23/02/2021      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Çamsan , Ordu’da yeni MDF3 üretim tesisi yatırımında çatılarına güneş panelleri Kurdu


Çamsan Ordu, Ordu’da yeni açacağı MDF3 üretim tesisi yatırımına ilave olarak, fabrika genelinde çatılarını güneş panelleri ile yeniledi. Şirket, bu sayede 5,8 MW elektrik enerjisi üreterek, toplam elektrik ihtiyacının %10’unu karşılamayı hedefliyor.

Çamsan Ordu, 2020 yılında yaşanan ve halen devam eden salgın hastalığa ve ülkemizde yaşanan ciddi ekonomik dalgalanmalara rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde açacağını duyurduğu 70 milyon Euroluk yeni MDF3 üretim tesisi yatırımına ilave olarak, fabrika geneline kurduğu solar çatı ile elektrik ihtiyacının %10’unu karşılayacak. Solar çatı, 18.358 adet panel ile 38.000 m² alanda 5,8 MW elektrik enerjisi üretimi hedefliyor.

Doğayla dost bir şekilde üretim yapacak olan MDF3 tesisinin, Çamsan Ordu’nun üretim kapasitesini iki buçuk kat, ihracat kapasitesini ise üç kat daha artıracağını söyleyen Çamsan Ordu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Poyraz sözlerine şu şekilde devam etti: “Küresel ısınma ve iklim değişikliği enerji kullanımında alternatif çalışmaları zorunlu hale getiriyor. Kendini yenileyebilen güneş ve rüzgâr enerjisinin öneminin farkında olarak, Ordu’nun Altınordu Kökenli bölgesinde inşaatı devam eden ve önümüzdeki ay açmayı hedeflediğimiz MDF3 üretim tesisimizle birlikte fabrika genelindeki çatılara solar panel kurduk. Çamsan Ordu olarak yenilenebilir enerji kullanımına katkı sağlayacak yeni bir projeye imza atmaktan ötürü çok mutluyuz. Çamsan Ordu, solar çatısı sayesinde elektrik ihtiyacının %10’unu güneş enerjisinden sağlayacak. Bu girişimin, Türkiye’deki tüm sektörlere örnek teşkil etmesini diliyorum. Diğer ülkelere baktığımızda güneş enerjisi oldukça önemli bir yere sahip, Türkiye’de bu konudaki bilinç ve yasalar her geçen gün daha da gelişiyor. MDF3 üretim tesisimizle birlikte fabrika geneli çatılara kurduğumuz sistem bugün Ordu’da kurulan, en büyük güneş enerjisi santrali. Ülkemizin aydınlık geleceğine olan inancımız ile yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”Çamsan , Ordu’da yeni   MDF3 üretim tesisi yatırımında  çatılarına güneş panelleri  Kurdu
abb


Topkapı
Rail

pfifner

solarex