Doğaldan Enerji'nin BES projesi için ÇED süreci başlatıldı

Doğaldan Enerji'nin BES projesi için ÇED süreci başlatıldı

  • BURADASINIZ
  • /
  • ANA SAYFA
  • /
  • YATIRIM PROJELERİ

Dergi: 1363       Kategori: YATIRIM PROJELERİ       Yayınlanma Tarihi: 06/12/2017      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Doğaldan Enerji'nin BES projesi için ÇED süreci başlatıldı


 

Doğaldan Enerji Üretim A.Ş. tarafından Şanlıurfa'nın Merkez ilçesi, Zeynep Köyü Mevkii’nde yapımı planlanan “Doğaldan Biyokütle Enerji Santrali (BES) Projesi'' ile ilgili hazırlık çalışmalarına devam ediliyor.
Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; projede biyokütlenin yakılması sonucu elde edilen buhardan elektrik üretimi amaçlanıyor. Bu kapsamda Harran ovasında pamuk hasatından sonra tarlalarda kalan ve bugüne kadar ihmal edilecek düzeyde değerlendirilen ürün sapları yakılarak elektrik enerjisi üretilecek.
Her bir kazan ünitesinde saate 11 ton pamuk ve mısır sapı olmak üzere, iki adet kazan ünitesinde toplamda saatte 22 ton biyokütle yakılarak 92 t/h buhar üretilecek. (Ünite başına 46 t/h). Bu buhar ile 12 MWe kapasitesinde 2 adet buhar türbini çalıştırılarak toplam 24 MWe (25,2 MWm/87,4MWt) güç elde edilerek yıllık 168.000.000 kWh elektrik enerjisi üretilecek.
96 Milyon liraya mal olacak proje için En-Çev firmasınca hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'na sunuldu. Bakanlık raporu uygun buldu ve ÇED sürecini başlattı. (GB)Doğaldan Enerji'nin BES projesi için ÇED süreci başlatıldı
Endresss


road

eta
pfifner