FİBA Grubu 4 yeni RES yatırımıyla 550 MW güce ulaştı

FİBA Grubu 4 yeni RES yatırımıyla 550 MW güce ulaştı

Dergi: 1515       Kategori: İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 03/12/2020      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


FİBA Grubu 4 yeni RES yatırımıyla 550 MW güce ulaştı


FİBA Grubu’nun; Van, Balıkesir, Yalova ve İstanbul Çatalca’da toplam 220 milyon dolar yatırımla kurulan 4 yeni rüzgâr enerjisi santrali üretime başladı.

Toplam 200 MW kurulu güce sahip 4 yeni RES ile Grubun kurulu gücü rüzgar enerjisinde 550 MW’a, yenilenebilir enerjide 580 MW’a çıkaracak. FİBA Grubu’nun Van’da kurduğu; 53,2 MW kapasiteye sahip santralin, Türkiye’nin en yüksek rakımlı ve en doğusundaki rüzgar enerjisi santrali konumunda yer aldığı bildirildi. FİBA Grubu, yeni yatırımlarıyla birlikte yıllık 563 bin hektar ormana eşdeğer karbon azaltımı yapacak.

Türkiye’nin rüzgar haritasını çok iyi analiz ettiklerini ve Van’daki santralle Doğu Anadolu’nun rüzgar enerjisi potansiyeline bugüne kadarki en büyük yatırımı yaptıklarını vurgulayan FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, “Ülkemizin enerji arz güvenliğine katkı sağlayan bu 4 projeyi, son dönemde enerjide dışa bağımlılığımızı azaltan olumlu gelişmelerin bir parçası olarak görüyoruz” diye konuştu.
 

“DOĞU ANADOLU’NUN RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYELİNE EN BÜYÜK YATIRIMI YAPTIK”

Türkiye’nin rüzgar haritasını çok iyi analiz ettiklerini ve 55 milyon dolar yatırımla Van’da kurduklarısantralle Doğu Anadolu’nun rüzgar enerjisi potansiyeline bugüne kadarki en büyük yatırımı yaptıklarınıvurgulayan FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin şunları ifade etti: “Toplam 220 milyon dolar yatırımla hayata geçen ve ülkemizin enerji arz güvenliğine katkı sağlayan bu 4 projeyi, son dönemde enerjide dışa bağımlılığımızı azaltan olumlu gelişmelerin bir parçası olarak görüyoruz.RES yatırımlarımızı enerji sektöründeki grup şirketimiz Fina Enerji yürütüyor. Önceliğimiz, yenilenebilir enerji projelerine ağırlık vermek ve bu alanda sektöre öncülük etmek. Yenilenebilir enerjinin en büyük avantajlarından biri, ülkemizin geniş rüzgar ve güneş potansiyelinden yararlanma imkânı sağlaması. Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olma hedefiyle, ülkemizin enerjisini yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi sürdüreceğiz.”

“TÜRKİYE’NİN EN DOĞUSUNDAKİ, EN YÜKSEKTEKİ RES’İNİ VAN’A KURDUK”

Van’daki Bağlama RES’i 2021 yıl ortasına kadar tam kapasiteyle faaliyete geçirmeyi planladıklarını belirten Fina Enerji Genel Müdürü Koray Kıymaz şunları söyledi:

“Bağlama RES projesine başlarken çok cesur bir yatırım kararı verdik. Türkiye’nin en doğusundaki, en yüksekteki RES’ini Van’a kurduk. Bağlama RES; 53,2 MW kurulu gücü ile Doğu Anadolu’daki en yüksek kapasiteli rüzgar enerjisi projesi olacak. Tüm projelerimizi özverili bir çalışma ile hedef tarihimizden bir gün bile şaşmadan devreye almış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

“563 BİN HEKTAR ORMANA EŞDEĞER KARBON AZALTIMI”

Aynı anda devreye alınan dört projenin, karbon azaltımına da büyük katkı sağlayacağını belirten Özyeğin şunları söyledi: “Grubumuzun bugüne kadar toplam 350 MW kurulu güce sahip 10 rüzgar enerji santrali ve 30 MW kurulu güce sahip 5 güneş enerji santrali bulunuyordu. Toplam gücü 200 MW’ın üzerindeki yeni 4 rüzgar enerjisi santralimizle birlikte kurulu gücümüzü rüzgar enerjisinde 550 MW’a, yenilenebilir enerjide 580 MW’a çıkarmış olacağız. Bugüne kadar 154 türbin ile her yıl 685 bin ton karbon azaltımı yaptık. Yeni rüzgar enerjisi santrallerimiz tam kapasite çalıştığında karbon azaltımımız yıllık toplam 1 milyon 65 bin tona yükselecek. Bu da 563 bin hektar orman arazisinin karbon azaltım performansına denk gelecek.”

FİBA Grubu’nun projeleri tam kapasite çalıştığında Van’daki Bağlama RES 53,2 MW, Balıkesir’deki Pazarköy RES ise 45,6 MW, Yalova RES 53,2 MW, İstanbul’daki Tayakadın RES 51 MW kurulu güce sahip olacak.FİBA Grubu  4 yeni RES yatırımıyla 550 MW güce ulaştı
abb


Topkapı
solarex