İzmir Karabağlar Metrosu için İlk Adım Atıldı

İzmir Karabağlar Metrosu için İlk Adım Atıldı

Dergi: 1461       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 14/11/2019      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


İzmir Karabağlar Metrosu için İlk Adım Atıldı


Yatırımlarına hız kesmeden devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Halkapınar-Karabağlar metro hattı için proje ve inşaat ihaleleri sürecini başlattı.

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden İzmir  Büyükşehir Belediyesi, 179 kilometreyi bulan raylı sistem hattını geliştirmek için yeni adımlar atmayı sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımları Daire Başkanlığı, Halkapınar-Karabağlar metro hattı için proje ihalesine çıktı. İhale yapıldı ve teklifler alındı. Yasal süre içinde herhangi bir itiraz olmazsa kazanan firmayla Aralık 2019 tarihinde sözleşme imzalanması hedefleniyor.

İnşaatın iki yıl sonra başlaması öngörülüyor

2020 senesi itibariyle kesin proje tamamlanacak ve daha sonra, önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne, sonra da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına “onay” başvuruları gerçekleştirilecek.

Bu sürenin yaklaşık iki seneyi bulması öngörülüyor. Projenin, yatırım programına dahil edilmesiyle birlikte de inşaat ihalesi ve inşaat süreçleri başlayacak. Yeraltında yaklaşık olarak 28 kilometrelik hat inşa edilecek. Eğer onay süreçlerinde herhangi bir gecikme olmazsa Halkapınar-Karabağlar metro hattı inşaatının iki sene sonra başlaması planlanıyor.

“İzmir’i demir ağlarla öreceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklamada İzmir Ana Ulaşım Master Planı’nda yer alan metro hattının, Halkapınar-Konak-Bozyaka-Eskiizmir Caddesi-Gaziemir-Yeni Fuar Alanı-Adnan Menderes Havalimanı güzergâhında hayata geçirileceğini söyledi.

İnşaat öncesi yaklaşık 16 bin metrelik sondaj çalışması yapılacağını dile getiren Soyer, “Hat şehir içinde olduğu için sosyal yaşamı mümkün olduğunca az etkilemek adına çalışmaları olabildiğince yer altında yürüteceğiz.

İstasyon sayısı ve yerleri henüz belli değil. Hepsi proje aşamasında, istatistiki veriler ışığında ve vatandaşlarımızla yapılan anketlerle belirlenecek. Devam eden Narlıdere, ihale sürecindeki Buca metro projelerinin yanında Karabağlar metro hattını da gündemimize aldık. Tüm bu projelerle İzmir’i demir ağlarla örme yolunda çok önemli bir aşamayı geride bırakmış olacağız” diye konuştu.İzmir Karabağlar Metrosu için İlk Adım Atıldı


kordsa

Topkapı
ıccı

maden

road2tunnel

transcity

biomass
pfifner

Rail

waterloss

heatchina

çin solar