Petkim yılın ilk 9 ayında 1 milyar liradan fazla kar etti

Petkim yılın ilk 9 ayında 1 milyar liradan fazla kar etti

Dergi: 1359       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 10/11/2017      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Petkim yılın ilk 9 ayında 1 milyar liradan fazla kar etti


Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'nin bu yılın ilk 9 aylık dönemi ile ilgili finansal sonuçlarını açıklandı.
Petkim, bu yılın üçüncü çeyreğindeki net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 169 artırarak 372 milyon TL’ye yükseltti.
Petkim’in faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) yüzde 145 artarak 424 milyon TL’ye ulaştı. Üçüncü çeyrekte yüzde 96 üretim kapasitesini yakalayan Petkim’in net satışlarıda; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83 artarak 1.8 milyar TL oldu.
Petkim’in bu yılın Ocak-Ekim dönemini kapsayan yılık ilk üç çeyreğindeki verileri de kesinleşti. Geçen yılın ilk dokuz ayındaki 3.2 milyar TL’lik net satışlarını bu yılın aynı döneminde 5.4 milyar TL’ye yükselten şirketin aynı dönemdeki net karını ise iki katına çıkartarak 1 milyar 27 milyon TL’ye yükseltti.
Petkim, geçen yılın toplamında ulaşılan ihracat rakamını da dokuz ayda aştı. Bu dönemde ihracat yüzde 66 artışla 544 milyon dolar oldu. Dokuz aylık dönemde şirketin kapasite kullanım oranı yüzde 96 olarak gerçekleşti. Naftanın işlendiği, Petkim’in diğer fabrikalarına hammadde tedarik eden Etilen Fabrikası’nda da üretim kapasitesi yüzde 100’ü buldu.Petkim yılın ilk 9 ayında 1 milyar liradan fazla kar etti
GF Hakan Plastik


temsa


Nükleer

ıfat
pfifner

madenturkiye

eurasiarail