Alport, Gine'de Konakri Limanı’nın kapasitesini 500 milyon dolarlık yatırımla iki katına çıkaracak

Alport, Gine'de Konakri Limanı’nın kapasitesini 500 milyon dolarlık yatırımla iki katına çıkaracak

  • BURADASINIZ
  • /
  • ANA SAYFA
  • /
  • İş Dünyası & Ekonomi

Dergi: 1548       Kategori: İş Dünyası & Ekonomi       Yayınlanma Tarihi: 03/08/2021      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Alport, Gine'de Konakri Limanı’nın kapasitesini 500 milyon dolarlık yatırımla iki katına çıkaracak


Batı Afrika ülkesi Gine’nin başkenti Konakri’de toplu taşıma ve geri dönüşüm çalışmaları gerçekleştiren Albayrak Grubu, 2018 yılından bu yana işlettiği kentin en önemli limanlarından Alport Konakri Limanı’nı  büyütme ve geliştirme çalışmalarına da devam ediyor.

Albayrak Alport firmasının Konakri’deki Temsil ve Protokol Müdürü Ecevit Ercan, “yap, işlet, devret” modeliyle Konakri’deki limanı büyütme çalışmasına başladıklarını ve 25 yıllığına imtiyaz sözleşmesi imzaladıklarını söyledi.

Albayrak Grubu olarak 2016’dan beri Gine’de olduklarını belirten Ercan, şunları kaydetti:

“Buradaki ilk projemiz toplu taşımaydı. Konakri şehrinin toplu taşıma hizmetini sağlıyoruz. Bunun yanında şehrin temizliğiyle ilgili geri dönüşüm şirketimiz bulunuyor. Dört yıldır ailemle burada yaşıyorum. Buradaki değişimi birebir gözlemleme fırsatı buldum. Özellikle Gine halkının ve idarecilerinin takdir ve beğenisini kazanmak bizi gururlandırıyor.”

Son olarak liman projesini hayata geçirdiklerini anlatan Ercan, “Tüm etaplarıyla tamamlanırsa toplam proje bedeli 500 milyon dolar olacak” dedi.

Alport Konakri Limani Operasyon Müdürü Ali Akın Dinçer ise, limanın çeşitli ebat ve büyüklüklerde birçok gemiyi misafir ettiğini aktardı.

Şu anda 2 kilometrelik parçalar halinde rıhtımların bulunduğunu ve hedeflerinin kapasiteyi iki katına çıkarmak olduğunu ifade eden Dinçer, projenin tamamlanmasıyla 4 kilometrelik rıhtıma sahip olacaklarını vurguladı.

Limanda çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirten Ali Akın Dinçer, şöyle devam etti:

“Genellikle klinker, big bag, çuvallı yükler, gıda yükleri, inşaat gibi çeşitli malzemeleri elleçliyoruz. Albayrak Grubu olarak bu limanı aldıktan sonra çeşitli yatırımlarda da bulunduk. Hedefimiz işteki verimliliği artırmak. Burayı aldıktan sonra operasyon süreleri yarı yarıya indi. Personellere iyileştirme ve eğitimlerle destek olmaya çalışıyoruz. Gineli çalışanlarımıza mesleki eğitim vermek için açtığımız bir eğitim merkezimiz var. Limanımız yaklaşık 260 bin metrekare açık alana sahip. Toplamda 11 bin metre kareye tekabül eden kapalı depo alanlarımız mevcut. Limanımızın şu anki yapısında, çeşitli birimler çeşitli ülkelerden çalıştırdığımız 1800 personel bulunuyor. Öngörümüz liman tamamlandığında bu sayının 2,5 katına çıkacağı yönünde.”

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6828244443695505409

 Alport,  Gine'de  Konakri Limanı’nın kapasitesini 500 milyon dolarlık yatırımla iki katına çıkaracak
abb


Topkapı
Rail

İSAF

komatek
pfifner

EİF

EİF