BMF Mühendislik Çöp Gazına (LFG) Yönelik Enerji Çözümleri Sunuyor

BMF Mühendislik Çöp Gazına (LFG) Yönelik Enerji Çözümleri Sunuyor

Dergi: 1559       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 21/10/2021      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


BMF Mühendislik Çöp Gazına (LFG) Yönelik Enerji Çözümleri Sunuyor


Dünya çapında her yıl 2,1 milyar ton çöp ortaya çıkıyor. Günlük olarak toplanıp çöp depolama sahalarına götürülen çöpler bertaraf edilmediği takdirde ise büyük bir tehdit meydana getiriyor. Çöpün içerisinde oluşan metan gazı (LFG) patlayıcı, yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahip olması insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilerken karbondioksit gazına oranla atmosfere 28 kat daha fazla sera gazı salımını gerçekleştiriyor.

 

Bu kapsamda inovatif çözümler sunan BMF Mühendislik; çöp depolama sahalarında oluşan gazın toplanması, soğutulması, temizlenmesi, yakılması ve enerjiye dönüştürülmesi sonucunda yenilenebilir enerjiye ve ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

 

Seymen Enerji Üretim Tesisi ile Çöp Gazından Enerji Üretimi

BMF Mühendislik yapmış olduğu projeler arasında vizyon projesi olan Seymen Enerji Üretim Tesisi’nin proje, danışmanlık ve müşavirlik hizmetlerini yürütmüş olup proje çalışmalarına 2017 yılında başladığı Seymen Enerji Üretim Tesisi'nin 2020 yılında ilk etabını 12 gaz motoru ile yaklaşık 17 MW kurulu güç ile devreye almıştır.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6856889153976631296

 

Seymen Enerji Üretim Tesisi;

  •  Tek merkezde kurulu dünyanın en büyük çöp gazından enerji üretim tesisi olacak.
  •  Tesis tam kapasite devreye alındığında 52 adet Gaz Motoruyla 90 MW kurulu güce sahip olacak.
  • İstanbul’un Avrupa Yakası’nda toplanan 12.000 ton çöp bertaraf edilecek.
  • 465.000 hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak.
  • 3,6 milyon ton CO2 salımınını önleyecek bu da trafikten 2,3 milyon aracın çekilmesine eş değer çevresel fayda sağlayacak.

 

Gaz Toplama ve Soğutma Sistemleri (Booster Üniteleri)

Gaz Toplama ve Soğutma Sistemi projelerini de hayata geçiren BMF Mühendislik bu alanda Düzce, Ağrı ve Manisa da yapmış olduğu projelerini 2020 yılı içerisinde başarılı bir şekilde devreye aldı.

2021 yılında İstanbul Enerji A.Ş.’nin Seymen Enerji Üretim Tesisi 3’üncü etap 6.000 m³/h kapasiteli Gaz Toplama ve Ön Şartlandırma Sistemi ihalesini kazandı. Proje kapsamında 6.000 m³/h kapasiteli Blower ve Nem Alma (Eşanjör) sistemlerini mevcut Booster Sistemine ilave edecek. Yapılan ilavelerle birlikte Booster Sistemi 24.000 m³/h kapasiteye çıkartılmış olacak. Otomasyon sistemi revizyon edilerek 24.000 m³/h kapasiteye sahip yeni ve yerli otomasyon sistemini devreye alacak.

 

Gaz Motoru Yedek Parça Tedarik Hizmetleri

Çöp gazından enerji üretim tesislerinde kullanılan gaz motorlarının (Jenbacher, MWM, CAT) Orijinal, Oem ve Alternatif olmak üzere yedek parça tedarik hizmetlerini de veren BMF Mühendislik Türkiye genelinde 30 dan fazla müşteri portföyü bulunuyor. Sunduğu hizmetlerde orijinal yedek parçanın yanı sıra daha çok Oem ve Alternatif Ürünlerin Satışını gerçekleştiriyor. Müşteriler bakım maliyetlerinin artması sebebiyle OEM ve Alternatif yedek parça ürünlere daha fazla talep gösteriyor.

BMF Mühendislik, Yenilenebilir Enerji kaynağı olan Çöp Gazı (LFG) alanında 10 yılı aşkın tecrübesi, güçlü kadrosu ve yenilikçi çözümleriyle Türkiye’nin öncü firmaları arasında yer alıyor.

 



BMF Mühendislik Çöp Gazına (LFG) Yönelik Enerji Çözümleri Sunuyor




abb


Topkapı
pfifner
komatek

EİF