Tokat’ta Dartaş Barajı inşaatına başlandı

Tokat’ta Dartaş Barajı inşaatına başlandı

  • BURADASINIZ
  • /
  • ANA SAYFA
  • /
  • İş Dünyası & Ekonomi

Dergi: 1541       Kategori: İş Dünyası & Ekonomi       Yayınlanma Tarihi: 11/06/2021      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Tokat’ta Dartaş Barajı inşaatına başlandı


Tokat’ta 1971 yılında yapılması planlanan, ancak bir türlü hayata geçirilemeyen, kentin 30 yıllık içme suyunu karşılayacak olan Dartaş Barajı inşaatına başlandı. 2023 yılında tamamlanması planlanan barajın 26 milyon metreküp su tutması planlanıyor.

Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, DSİ Şube Müdürü Ali Çetinkaya ile birlikte merkeze bağlı Tahtoba köyünde ihalesi tamamlanarak inşaat çalışmasına başlanan Dartaş Barajı’nda incelemelerde bulundu. 2023 yılında tamamlanması planlanan baraj, kentin 30 yıllık su ihtiyacını karşılayacak. Barajın yanına yapılacak su tesisi ile birlikte toplam maliyeti 300 milyon lirayı bulacağı öğrenildi.

50 yıldır beklenen bir hayalin gerçekleştiğini belirten Milletvekili Mustafa Arslan, “70 yıllardan beri Tokat’ın beklediği büyük yatırımlardan birisi idi. Mevcut şehir şebekesinde içme suyunu terfili sistemle temin ediyoruz. Su kuyularından büyük bir elektrik sarfiyatı oluyor. 50 yıldır Tokat bu projeyi bekliyordu. Tokat’ın memba suyu kalitesinde bir içme suyuna kavuşması için yapılan bir yatırım. Toplam tutarı 300 milyon lirayı geçen bir yatırım olacak. İlimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Projeyle Tokat’ın 30 yıllık su ihtiyacını karşılayacağını ifade eden Arslan, “26 milyon metreküp su depolama hacmine sahip büyük bir baraj büyük bir yatırım. 57 metre baraj yüksekliği var. Uzun yıllar ihtiyacımızı karşılayacak. 2023 yılında bitirmeyi planlıyoruz. Akabinde de hemen arıtma tesisleriyle ilgili çalışmalarımızı yapacağız” diye konuştu.Tokat’ta  Dartaş Barajı inşaatına başlandı
abb


Topkapı
Rail

İSAF

komatek
pfifner

EİF

Goodwee