Türkiye, 2020'de rüzgar enerjisine en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk 5'te yer aldı

Türkiye, 2020'de rüzgar enerjisine en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk 5'te yer aldı

  • BURADASINIZ
  • /
  • ANA SAYFA
  • /
  • İş Dünyası & Ekonomi

MENÜ


chryso

türktraktör

hasel

Dergi: 1534       Kategori: İş Dünyası & Ekonomi       Yayınlanma Tarihi: 13/04/2021      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Türkiye, 2020'de rüzgar enerjisine en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk 5'te yer aldı


Avrupa ülkeleri geçen yıl rüzgar enerjisi sektörüne 42,8 milyar euro yatırım yaptı. Türkiye, 2020'de en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk 5'te yer aldı.

WindEurope tarafından hazırlanan Rüzgar Enerjisi Finansman ve Yatırım Eğilimleri raporuna göre, geçen yıl Avrupa rüzgar enerjisi sektörüne 42,8 milyar euro yatırım yaptı.

Bu dönemde yatırımların 26,3 milyar eurosu deniz üstü (offshore) projeleri için kullanıldı ve toplam 7,1 gigavat offshore rüzgar enerjisi kapasitesinin kurulumu gerçekleşti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı dikkate alınmalı

Karasal rüzgar enerjisi sektörüne yapılan yatırım tutarı geçen yıl 16,5 milyar euroya ulaştı. Yatırımla toplamda 12,5 gigavat kapasiteli karasal rüzgar santrali işletmeye alınmış oldu.

Rapora göre, Avrupa'da rüzgar enerjisi yatırımları hala cazip bir alan olmaya devam ediyor. Rüzgar yatırımlarının aynı ilgiyle devam edebilmesi için yeni yatırımlarda Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın dikkate alınması gerekiyor. Ayrıca düşük karbon ekonomisini amaçlayan enerji dönüşümü ilkelerinin benimsenmesi gerekiyor.

Birleşik Krallık ilk sırada

Karasal ve offshore projelerinin yer aldığı toplam yatırım sıralamasında, 13,5 milyar euro yatırım tutarıyla Birleşik Krallık geçen yılı lider olarak tamamladı. Hollanda 7,9 milyar euro yatırımla Birleşik Krallık'ın ardından ikinci sırada yer aldı.

Sıralamada, Almanya 2,2 milyar euro yatırımla üçüncü, Fransa ise 1,8 milyar yatırımla dördüncü oldu. Türkiye ise toplam yatırım sıralamasında 5'inci sırada yer aldı.

Birleşik Krallık'ın dahil olmadığı karasal rüzgar enerjisi yatırım sıralamasında ise Türkiye, 1 milyar euroyu geçen karasal rüzgar enerjisi yatırımları sayesinde Avrupa'da 4. sırada yer aldı.Türkiye, 2020'de rüzgar enerjisine en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk 5'te yer aldı
abb


Topkapı
Railsolarex

İSAF
pfifner

EİF

maden