İZODER 10-16 Ocak Enerji Verimliliği Haftası Dolayısıyla Açıklama Yaptı

İZODER 10-16 Ocak Enerji Verimliliği Haftası Dolayısıyla Açıklama Yaptı

Dergi: 1570       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 09/01/2022      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


İZODER 10-16 Ocak Enerji Verimliliği Haftası Dolayısıyla Açıklama Yaptı


Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla  Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) açıklama yaptı.

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, 10-16 Ocak Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de kullanılan toplam enerjinin yüzde 33 gibi yüksek bir oranının binalarda tüketildiğini, artan ısıtma ve soğutma giderleri nedeniyle enerji tasarrufunun daha da önem kazandığını söyledi. 

Emrullah Eruslu, binalarda ısıtma ve soğutma amacıyla kullanılan enerjinin israf edilmemesi için standartlara uygun ısı yalıtımı yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

Dernek olarak hayata geçirilen ‘Tek yol U dönüşü’ kampanyası ile U değerlerinin ülke genelinde iyileştirilmesi konusuna dikkat çeken Eruslu, "U değeri, çatı, duvar, döşeme ve pencere gibi yapı elemanlarının ne kadar ısı geçirdiğinin ölçüsüdür. U değeri büyüdükçe yapı elemanlarından geçen ısı miktarı artar. Bir an önce 2012 yılında yayımlanan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’nde de tanımlandığı üzere enerji limitlerimiz ve U değerlerimiz AB seviyesine getirilmeli. Ortak hedefimiz Türkiye’deki binaların daha az enerji harcayan çevre dostu bir yapıya kavuşması olmalı. TS825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardının 2019 yılı içerisinde başlayan revizyon çalışmaları tamamlandığında dört mevsimi yaşayan ülkemizin soğuk bölgelerimizde ısıtma ihtiyacına, sıcak bölgelerinde ise soğutma ihtiyacına göre tasarım yapılmasına imkan sağlanacak. TS 825 standardının tamamlanması ile enerji verimliliğinde gelişmiş ülkelerle aramızdaki mesafeyi kapatacak esaslı adımları atarak enerji limitlerimizi belirlememiz gerekiyor. Bu çalışmalar kapsamında ülkemiz için neredeyse sıfır enerji verimli bina tanımı yapılmalı ve hedef olarak ortaya konulmalıdır" dedi.

Türkiye’de binaların yüzde 80’inde ısı yalıtımı olmadığını ifade eden Emrullah Eruslu, kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Eruslu, "Türkiye'de Avrupa standartlarına uygun, enerji tasarruflu binalara sahip olabilmemiz için önümüzde ‘kentsel dönüşüm’ gibi çok önemli bir fırsat var. Kentsel dönüşüm, ısı, su, ses ve yangın yalıtımı uygulamalarının yapılacağı doğru yapı üretim süreci olarak karşımıza çıkıyor. Bu çerçevede ilgili yönetmelik ve standartlar doğrultusunda üretilecek sağlıklı, güvenli ve konforlu yapılarda yaşamak mümkün olacaktır" dedi.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6885924252260925440

 İZODER 10-16 Ocak Enerji Verimliliği Haftası Dolayısıyla Açıklama Yaptı
Yatırımlar


nordez

hakan plastik
Emta Elektrik

nükleer

Arfen
ICCI

Electric Fuarı

Solarex

hydropower