İZODER, iklim değişikliğiyle mücadele ve enerji verimliliği için farkındalık hareketi başlattı

İZODER, iklim değişikliğiyle mücadele ve enerji verimliliği için farkındalık hareketi başlattı

Dergi: 1567       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 19/12/2021      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


İZODER, iklim değişikliğiyle mücadele ve enerji verimliliği için farkındalık hareketi başlattı

"Tek yol U dönüşü"

 

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), iklim değişikliğiyle mücadele ve binalarda enerji verimliliği için "Tek yol U dönüşü" sloganıyla farkındalık hareketi başlattı.

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, yaptığı yazılı açıklamada, iklim değişikliği ile mücadelede ulaşımdan tarıma, sanayiden binalara birçok farklı sektörde "U dönüşü" yapılarak çevre odaklı yaklaşımların benimsenmesi gerektiğini belirtti.

Sel baskınları, orman yangınları gibi felaketlerle kendini derinden hissettiren iklim değişikliği ile mücadele için yalıtımın en önemli başlıklar arasında yer aldığına işaret eden Eruslu, "Geri dönülemeyecek noktaya varmadan tek yol U dönüşü” sloganıyla herkesi sorumluluk almaya davet etti.

Türkiye’de toplam enerji tüketiminin yüzde 33 gibi büyük bir payının binalarda gerçekleştiğini aktaran Eruslu, şunları söyledi:

"Gelişmiş ülkelerde binalarda enerji verimliliğine yönelik birçok adım atılarak enerji limitleri düşürülürken, ülkemizde halen 2008 yılında tanımlanmış enerji limitleri kullanılmaktadır. Birçok gelişmiş ülkede yıllık enerji limitleri metrekare başına 30-50 kW seviyelerine çekilmiş durumda. Bu ülkelerdeki binalar ısıtma ve soğutmaya yönelik birim metrekaredeki yıllık enerji tüketimi 30-50 kW olacak şekilde yalıtımlı olarak tasarlanıyor ve inşa ediliyor. Türkiye'de biz hala birim metrekarede yıllık 120-150 kW seviyesine uygun yalıtım yapmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bir an önce Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’nde de tanımlandığı üzere enerji limitlerimiz ve U değerlerimiz AB seviyesine getirilmeli. Ortak hedefimiz, Türkiye’deki binaların daha az enerji harcayan çevre dostu bir yapıya kavuşması olmalı."

U değerinin, çatı, duvar, döşeme ve pencere gibi yapı elemanlarının ne kadar ısı geçirdiğinin ölçüsü olduğunu belirten  Emrullah Eruslu, daha düşük U değerleri için çatı, duvar ve döşemelerdeki yalıtım kalınlıklarının artması ve nitelikli yalıtım camı ünitelerinin kullanılması gerektiğini  belirtti.İZODER, iklim değişikliğiyle mücadele ve enerji verimliliği için  farkındalık hareketi başlattı
sungrow


bgs
Eurasial Rail

Demiryolu

Türkmenistan Furaı
pfiffner

Uyak 2023

nükleer

Beton Fuarı